Details of weekend games in Wicklow.

 

 

 

 

On Saturday the Under 21 hurlers face a tough assignment as Kildare come to Arklow at 5 p.m. for the All Ireland B Semi-final. The Junior A hurling final takes centre stage on Sunday as Kiltegan face Glenealy in Joule Park at 11 a.m. Please note the time change as this game was originally fixed for a Noon start.

On Saturday Laragh and Knockananna face off to see who gets the last quarter final place in the Junior A football championship in Joule Park while over in Pearses Park Arklow a nice local derby as Shillelagh and Coolboy meet to determine finishing places in their group.

Thursday 17.8.17

 

Boom Platform Hire Junior A Football Championship Group 1 Rd 3

Eire Og w/o Carnew Emmets scr

 

At Bray

Philip Doyle Junior B Football Championship Group 1 Rd 5

Bray Emmets v An Tochar 7.30 p.m. (Referee Eddie Leonard)

At Blessington

Philip Doyle Junior B Football Championship Group 2 Rd 5

Blessington v Hollywood 7.30 p.m. (Referee Darragh Byrne)

At Rathnew

Philip Doyle Junior B Football Championship Group 3 Rd 5

Rathnew v Enniskerry 7.30 p.m. (Referee Pat Hickey)

At Dunlavin

Philip Doyle Junior B Football Championship Group 3 Rd 5

Dunlavin v Avoca 7.30 p.m. (Referee Eamon Doyle)

At Fergal Og

Arklow Bay Hotel Junior C Football Championship Group 1 Rd 5

Fergal Og v Kilcoole 7.30 p.m. (Referee Noel Kinsella)

At Stratford

Arklow Bay Hotel Junior C Football Championship Group 1 Rd 5

Stratford v Ashford 7.30 p.m. (Referee Stephen Fagan)

At Coolkenno

Arklow Bay Hotel Junior C Football Championship Group 2 Rd 5

Coolkenno v Valleymount 7.30 p.m. (Referee Christy O’Rourke)

At Annacurra

Arklow Bay Hotel Junior C Football Championship Group 2 Rd 5

Annacurra v Donard Glen 7.30p.m. (Referee Gerry Corbett)

 

Saturday 19.8.17

At Dunbur Park, Wicklow

Boom Platform Hire Junior A Football Championship Group 2 Rd 5

Barndarrig v Kilcoole 6.30 p.m. (Referee Noel Kinsella)

Linesmen Darragh Byrne and Ian Culbert Kilbride umpires)

At Joule Park, Aughrim

Boom Platform Hire Junior A Football Championship Group 3 Rd 3

Newcastle v Kilbride 5.00 p.m. (Referee Brendan Furlong)

Linesmen Gerry Corbett and Matt Dowling Tinahely umpires)

Boom Platform Hire Junior A Football Championship Group 2 Rd 5

Laragh v Knockananna 6.45 p.m. (Referee Declan Peppard)

Linesmen Matt Dowling and Gerry Corbett Hollywood umpires)

Arklow Bay Hotel Football Leagues Div. 1 A Rd 12

Coolkenno v Newtown 6.30 p.m. (Referee Liam Cullen)

At Pearses Park, Arklow

All Ireland U21 B Hurling Championships

Wicklow v Kildare 5.00 p.m. (Rory McGann, Clare)

Boom Platform Hire Junior A Football Championship Group 3 Rd 3

Shillelagh v Coolboy 6.45 p.m. (Referee tbc)

Linesmen Pat Hickey and Mick Owens Baltinglass umpires)

Hiltonne Engineering Football League Div. 2 Rd 10

A.G.B. v Ballinacor (At Ballymoney) 5.00 p.m. (Referee Kieron Kenny)

 

Sunday 20.8.17

At Joule Park, Aughrim

Dacia Cars Senior Hurling Championship Rd 7

Glenealy v Kiltegan 11 a.m. (Referee Jimmy Kelly)

Linesmen Kieran O’Shea and Matt Dowling Knockananna umpires)

At Dunbur Park, Wicklow

Dacia Cars Senior Hurling Championship Rd 7

Eire Og v Avondale 11.30 a.m. (Referee Eddie Leonard)

Linesmen Paul Porter and Ciaran Barnes Saint Patricks umpires)

Arklow Bay Hotel Football Leagues Div. 1A

Carnew v Hollywood (Rd 6) OFF

Hiltonne Engineering Football Leagues Div. 2

Stratford v An Tochar 11.30 a.m. (Rd 1) (Referee Liam Cullen)

 

Tuesday 22.8.17

At Joule Park, Aughrim

Dacia Cars Senior Hurling Championship Rd 7

St. Patrick’s v Bray Emmets 7.15 p.m. (Referee John Keenan)

Linesmen Jimmy Kelly and Matt Dowling Glenealy umpires)

At Greystones

Intermediate Hurling Championship Rd 5

Kilcoole v Glenealy 7.15 p.m. (Referee Paul Porter)

Linesmen Eddie Leonard and Ciaran Gaskin Avoca umpires)

Arklow Bay Hotel Football League Div. 1A Rd 11

Annacurra v Carnew Emmets 7.30 p.m. (Referee Anthony Nolan)

Kilmacanogue v Newtown 7.30 p.m. (Rd 13) (Referee Ian Culbert)

Arklow Bay Hotel Football Leagues Div. 1 Rd 10

Dunlavin v Blessington 7.30 p.m. (Referee Ciaran Fleming)

 

Wednesday 23.8.17

 

At Greystones

Junior B Hurling Championship Semi Final

Barndarrig v Bray Emmets 7.15 p.m.

At Ashford

Junior C Hurling Championship Final

Kilmac/Enniskerry v St. Patricks 7.15 p.m.

 

Thursday 24.8.17

At Pearses Park, Arklow

Intermediate Hurling Championship

St. Patrick’s v A.R.P. 7.15 p.m. (Referee Jimmy Kelly)

Linesmen Matt Dowling and Liam Keenan Snr Knockananna umpires)

Arklow Waste Football League Div. 4

West

Baltinglass v Lacken 7.30 p.m. (Referee Jimmy Lawlor)

Donard/Glen v Blessington 7.30 p.m. (Referee Eamon Doyle)

Kiltegan v Dunlavin 7.30 p.m. (Referee Darragh Byrne)

 

Carter Cup Group 1

Avondale v A.G.B. 7.30 p.m. (Referee Kieran O’Shea)

Carter Cup Group 2

Coolkenno v Annacurra 7.30 p.m. (Referee Christy O’Rourke)

Avoca v Tinahely 7.30 p.m. (Referee Gerry Corbett)

Schweppes Cup Group 1

Rathnew v Bray Emmets 7.30 p.m. (Referee Pat Hickey)

Schweppes Cup Group 2

Fergal Og v Ashford 7.30 p.m. (Referee Ciaran Barnes)

 

Friday 25.8.17

At Pearses Park, Arklow

Darcy Sand Intermediate Football Championship Group 2 Rd 7

Aughrim v Rathnew 7.30 p.m.

Venue T.B.C.

Boom Platform Hire Junior A Football Championship Qualifier

St. Patricks v Team 3 Group 3 7.30 p.m.

 

Saturday 26.8.17

At Blessington

Darcy Sand Intermediate Football Championship Group 1 Rd 5

Donard Glen v An Tochar 5.00 p.m.

At Joule Park, Aughrim

Darcy Sand Intermediate Football Championship Group 1 Rd 5

Hollywood v Carnew Emmets 5.00 p.m

Renault Senior Football Championship Groups B@C Qualifier

Annacurra v Rathnew 6.45 p.m.

At Ashford

Renault Senior Football Championship Group A Rd 5

Bray Emmets v A.G.B. 5.00 p.m.

Darcy Sand Intermediate Football Championship Group 2 Rd 7

Kilmacanogue v Ballinacor 6.45 p.m.

Junior A Football Championship Quarter Final T.B.C.

 

Sunday 27.8.17

At Baltinglass

Renault Senior Football Championship Group A Rd 5

Kiltegan v Tinahely 12 noon.

Junior A Football Championship Quarter Finals

At Roundwood

Darcy Sand Intermediate Football Championship Group 1 Rd 5

Stratford v Ashford 11.00 a.m.

Junior A Football Championship Quarter Final T.B.C.

 

Tuesday 29.8.17

Arklow Bay Hotel Football Leagues Div. 1

St. Patricks v Bray Emmets 7.30 p.m. (Rd 10) (Referee Eugene O’Brien)

Dunlavin v Baltinglass 7.30 p.m. (Rd 12) (Referee Damien Byrne)

Arklow Bay Hotel Football Leagues Div. 1A

Annacurra v Newtown 7.30 p.m. (Rd 1) (Referee Ciaran Fleming)

Tinahely v Carnew Emmets 7.30 p.m. (Rd 5) (Referee John Keenan)

Kilmacanogue v Coolkenno 7.30 p.m. (Rd14) (Referee Noel Kinsella)

Hiltonne Engineering Football Leagues Div. 2

Ballymanus v A.G.B. 7.30 p.m. (Rd 6) (Referee Kieron Kenny)

Ashford v Ballinacor 7.30 p.m.  (Rd 6) (Referee John O’Brien)

Laragh v Aughrim 7.30 p.m. (Rd 10) (Referee Pat Hickey)

Murphys Hotel (Tinahely) Football Leagues Div. 3

Kilbride v Hollywood 7.30 p.m. (Rd 1) (Referee Stephen Fagan)

Knockananna v Coolboy 7.30 p.m. (Rd 9) (Referee Garreth Whelan)

Valleymount v Baltinglass 7.30 p.m. (Rd 10) (Referee Pat Du